Selahattin Cesur

23 Eylül 2018 | Okunma | Biyografiler

Magazincilerin sevdiği ama yazmadığı adam .1949 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. 
Maraş’ta sanat enstitüsünün orta bölümünü bitirdi. Babasından öğrendiği bağlamayı, henüz küçük yaşlardayken, konserlerde hem çaldı hem de ve türküler söyledi. 

TRT radyolarının imtihanla ses sanatçısı alacağını duyurduğu günlerde, sınava hazırlanmak için, babasından kendisine bağlama almasını ister. Oğlunun okumasını arzu eden ve bağlamayı katı bir dille “Hayır, almam!” diyen babasının karşısına “Okuldan mandolin istiyorlar” diye çıkar. Mandolin alınıyor ve sonra gizlice bir bağlamayla değiştiriliyor, eve getirilemeyen bağlama bir arkadaşa emanet ediliyor; ama bu yalanlar zincirinin sonu gelmiyor ve babası herşeyi öğreniyor. Babası “Hanım, bu çocuk kafasına koymuş, gidecek. Sen yatak yorgan hazırla kendisine”deyip, oğlunun cebine harçlığı koyar ve onu gurbete uğurlar. 
Selahattin Cesur, daha sonra bir röportajında o günleri hatırlarken, “Çok çekingendim. Nasıl hırslandım, hayret!” diyor. 

Palandöken Plak’ta kayıt sırasını beklediği gün, bir değil, tam üç kırk beşlik doldurur. Birinde kendi çalıp okumuş, ikisinde de bağlamayı Orhan Gencebay’a devreder. O günler bolca avans alıp, piyasaya atıldığı ve sanatının başlangıcı olan ilk günlerdir. 

Kendisi anlatıyor: 
â1973’te âAşk Mahkûmları’ plağımı yapmışım. Basın mensupları her gece benim evimde. Sabaha kadar oturur, yer içeriz; ama bir kare fotoğrafım çekilmez. Bir gün dayanamayıp sordum: âYa arkadaş, beraber yola çıktığımız arkadaşlarla ilgili yazıyorsunuz da niye benimle ilgili tek satır yok?’ Rahmetli Sami Başaran dedi ki; âAbi orada haberi çıkan adamlara benziyor musun sen?’ Hakikaten haberler hep, filan kişi bilmem kimle gezdi şeklinde. Benim yapamayacağım şeyler. Biz öyle yetiştirilmişiz ki!â 

Aşk Mahkumları, Mahkemeye Versem Seni Asarlar, Aşk Çobanı, Hayat Mektebi, Varlığın Yeter, Ciğer Parem, Razıysan Gel Benimle, Yemin mi Ettin, Bana Ne, Yandım Anam, Yağmur Duası, Sen de Gidersen Eğer, Dünya Güzelim, Günün Birinde, Gerçekçi Ol gibi birçok hit şarkıya imza atan Selahattin Cesur, 1988’den bu yana kaset çıkarmayıp, şimdilerde eski ve yeni besteleri ile müzik dünyasında sessizce varlığını sürdürüyor. 

Bunca yıldır onu dinlemeye devam eden sevenleri için bir de sürprizi var usta sanatçının. Biri dışında tamamı Selahattin Cesur’a ait yepyeni yirmi şarkı geliyor. Bir nevi jübile gibi, âBunu alın ve arşive koyun.â diyor sanatçı. Bir de klip istiyor üstelik, Kral’da değil de bütün Anadolu şehirlerindeki yerel televizyonlarda yayınlanacak bir klip⦠

Birçok filmde de başrol oynayan, evli ve bir kız babası olan Selahattin Cesur’un eserleri şimdiye kadar BİRİCİK, Ferdi Tayfur, İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Seda Sayan ve Kıraç gibi birçok sanatçı tarafından seslendirdi.


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN'E TIKLAYIN !

YorumlarFacebook kullanmıyorsanız sitemiz üzerinden de haberlerimizi yorum yapabilirsiniz !